Horoskopy › Výklad karet › Tarotové karty
Tarotové karty
Tarotové karty používané na těchto stránkách k online výkladu představují restaurovanou verzi karet Tarot de Marseille. Tyto tarotové karty mají pravděpodobně svůj původ v jižní Itálii 15. století a jsou tak jedněmi z nejstarších dochovaných tarotových karet vůbec. Při grafické práci na nových kartách Tarot de Marseille byly použity původní karty od autorů jako Jean Noblet (17st.), Jean Dodal (18st.), Nicolas Convert (18st.) a dalších. Restaurována bylo pouze 22 karet takzvané Velké Arkány (tarotové trumfy), které nesou zvlášť koncentrované symbolické významy a odrážejí nejlépe důležité životní situace.
Tarot de Marseille
Popis Velké Arkány
Tarot de Marseille se skládá ze sedmdesáti osmi karet Arkány. Slovo Arkána pochází z latinského Arcanum, které označuje něco tajného, skrytého či kouzelného. Samotný pojem Arkána nám tak naznačuje, že kromě zábavy při hře je možné v kartách hledat hlubší skrytý význam.
Karty Velké Arkány lze jednoduše poznat od ostatních karet podle jejich štítku s číslem v horní části a štítku ve spodní části, kde se nachází název karty. Výjimku tvoří první karta Blázen, která číslo nemá, a třináctá karta (Smrt), které schází popisek a je tedy bezejmenná.
První část Velké Arkány (karty I až X) zobrazuje převážně výrazné lidské postavy a jejich význam je proto jasný a přímočarý. Druhá část Velké Arkány (karty XI až XXI) představuje spíše složitější kompozice a situace s více postavami. Pochopení jejího symbolického významu je proto náročnější.
Velká Arkána jako symbol životní cesty
Tarotové karty Velké Arkány představují v řadě ucelenou sérii obrazů, která připomíná duchovní vývoj od nejnižšího pozemského stupně po nebeské osvícení. Cestu, kterou prochází člověk během svého života. Od karty Blázna, kterému je vlastní nevinnost, upřímnost a nevědomost, až po kartu Svět, která představuje celistvé uvědomění a završení cesty. První i poslední karta proto představují alfu a omegu celé pomyslné série.
V první části se Blázen na své cestě setkává se svými rodiči (Císař, Císařovna), získává duchovní vedení (Velekněžka, Víra), řeší lásku a vztahy (Zamilovaní, Poustevník), svoji kariéru a možnosti (Kolo štěstí, Síla, Viselec), životní změny, rovnováhu a pokušení (Smrt, Mírnost, Ďábel). Od šestnácté karty (Věž) dále začíná hrát stále významnější roli obloha a postavy ustupují do pozadí. Blázen se zaměřuje na vyšší spirituální hodnoty svého života. Vidíme postupně hvězdy, Měsíc, Slunce, anděla a nakonec nebeský kruh, který uzavírá a korunuje Bláznovu cestu.
Negativní a pozitivní významy karet
Dvě karty vzbuzují často negativní pocity. Je to karta Ďábel a karta Smrt. Obav se ovšem člověk rychle zbaví, když si uvědomí, že tyto karty stejně jako všechny ostatní, je třeba chápat metaforicky a ne doslovně. Například karta Víra, na které je vyobrazen papež, neznamená, že brzy odcestujete do Vatikánu na audienci ke svatému otci Benediktu XVI. Ani karta Mág nenaznačuje, že u Vás zítra zaklepe na dveře osobně David Copperfield. Význam všech karet je třeba vždy hledat ve Vašem životním příběhu a takový, který cítíte jako Váš vlastní.